BZT52-C47X
Mfr.Part #
BZT52-C47X
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123
Description
ZENER DIODE
Manufacturer :
Nexperia
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
47V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101
Factory Lead Time :
4 Weeks
Package / Case :
SOD-123
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
ZENER DIODE
Power - Max :
350mW
Impedance-Max :
90Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Tolerance :
±6.4%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 32.9V
Datasheets
BZT52-C47X
Nexperia BZT52-C47X
ZENER DIODE 90Ohm ±6.4% 50nA @ 32.9V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C47X Overview
A reverse leakage current of 50nA @ 32.9V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZT52-C47X Features
reverse leakage current of 50nA @ 32.9V
50nA @ 32.9V is the maximum voltage (Tol)