BZT52-C20J
Mfr.Part #
BZT52-C20J
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 20V 350MW SOD123
Manufacturer :
Nexperia
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 14V
Tolerance :
±6%
Diode Type :
ZENER DIODE
Power - Max :
350mW
Factory Lead Time :
4 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Impedance-Max :
20Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
20V
Package / Case :
SOD-123
Datasheets
BZT52-C20J
Nexperia BZT52-C20J
ZENER DIODE 20Ohm ±6% 50nA @ 14V -55°C~150°C SOD-123
BZT52-C20J Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 50nA @ 14V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 20V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
BZT52-C20J Features
reverse leakage current of 50nA @ 14V
50nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)