BZT52-B6V8X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZT52-B6V8X
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 6.8V 590MW SOD123
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 4V
Package / Case :
SOD-123
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Max :
590mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance-Max :
8Ohm
Tolerance :
±2.06%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Datasheets
BZT52-B6V8X
Nexperia BZT52-B6V8X
8Ohm ±2.06% 2μA @ 4V -55°C~150°C TA SOD-123
BZT52-B6V8X Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 2μA @ 4V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 6.8V during operation.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZT52-B6V8X Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)