BZT52-B5V1X
Mfr.Part #
BZT52-B5V1X
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 5.1V 590MW SOD123
Manufacturer :
Nexperia
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Tolerance :
±1.96%
Power - Max :
590mW
Impedance-Max :
60Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Package / Case :
SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
BZT52-B5V1X
Nexperia BZT52-B5V1X
60Ohm ±1.96% 2μA @ 2V -55°C~150°C TA SOD-123
BZT52-B5V1X Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 2μA @ 2V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 5.1V during operation.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZT52-B5V1X Features
reverse leakage current of 2μA @ 2V
2μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)