BZT52-B3V3J
Mfr.Part #
BZT52-B3V3J
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 3.3V 590MW SOD123
Manufacturer :
Nexperia
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Power - Max :
590mW
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Package / Case :
SOD-123
Impedance-Max :
95Ohm
Tolerance :
±2.12%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.3V
Datasheets
BZT52-B3V3J
Nexperia BZT52-B3V3J
95Ohm ±2.12% 5μA @ 1V -55°C~150°C TA SOD-123
BZT52-B3V3J Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5μA @ 1V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZT52-B3V3J Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)