BZT52-B36J
Mfr.Part #
BZT52-B36J
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 36V 590MW SOD123
Stock
259
In Stock :
259
Manufacturer :
Nexperia
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Power - Max :
590mW
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
36V
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101
Factory Lead Time :
4 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 25.2V
Tolerance :
±1.94%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Impedance-Max :
60Ohm
Package / Case :
SOD-123
Datasheets
BZT52-B36J
Nexperia BZT52-B36J
60Ohm ±1.94% 50nA @ 25.2V -55°C~150°C TA SOD-123
BZT52-B36J Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 25.2V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 36V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
BZT52-B36J Features
reverse leakage current of 50nA @ 25.2V
50nA @ 25.2V is the maximum voltage (Tol)