BZT52-B20J
Mfr.Part #
BZT52-B20J
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SOD-123
Description
DIODE ZENER 20V 590MW SOD123
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Series :
Automotive, AEC-Q101
Tolerance :
±2%
Impedance-Max :
20Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50nA @ 14V
Power - Max :
590mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Factory Lead Time :
4 Weeks
Package / Case :
SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Datasheets
BZT52-B20J
Nexperia BZT52-B20J
20Ohm ±2% 50nA @ 14V -55°C~150°C TA SOD-123
BZT52-B20J Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 50nA @ 14V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZT52-B20J Features
reverse leakage current of 50nA @ 14V
50nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)