BZT03D27-TR
Mfr.Part #
BZT03D27-TR
Description
TVS DIODE 21.5VWM 39VC SOD57
Max Power Dissipation :
1.3W
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
600W
Reverse Standoff Voltage :
21.5V
ESD Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
21.5V
Test Current :
25mA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
39V
Power - Peak Pulse :
600W
Package / Case :
SOD-57, Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Contact Plating :
Silver, Tin
Voltage Tolerance :
10%
Power Dissipation :
1.3W
Impedance :
15Ohm
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Type :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.9A
Min Operating Temperature :
-65°C
Zener Voltage :
27V
Clamping Voltage :
39V
Voltage - Breakdown (Min) :
24.3V
Peak Pulse Current :
7.9A