BZT03D24-TR
Mfr.Part #
BZT03D24-TR
Description
TVS DIODE 19.4VWM 34.6VC SOD57
Power - Peak Pulse :
600W
1
ESD Protection :
No
Type :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
SOD-57
Factory Lead Time :
10 Weeks
Element Configuration :
Single
Package / Case :
SOD-57, Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Voltage :
34.6V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.9A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
19.4V
Impedance :
15Ohm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
34.6V
Reverse Standoff Voltage :
19.4V
Power Dissipation :
1.3W
Composition :
Zener
Peak Pulse Current :
8.9A
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Test Current :
25mA
Voltage - Breakdown (Min) :
21.6V
Max Power Dissipation :
1.3W
Zener Voltage :
24V
Contact Plating :
Silver, Tin
Peak Pulse Power :
600W