BZT03D18-TAP
Mfr.Part #
BZT03D18-TAP
Description
TVS DIODE 14.4VWM 26.3VC SOD57
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
16.2V
Min Operating Temperature :
-65°C
Zener Voltage :
18V
Max Power Dissipation :
1.3W
Peak Pulse Power :
600W
Voltage Tolerance :
10%
Power Dissipation :
1.3W
Factory Lead Time :
10 Weeks
Unidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.7A
Impedance :
15Ohm
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14.4V
Clamping Voltage :
26.3V
Supplier Device Package :
SOD-57
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Reverse Standoff Voltage :
14.4V
Power - Peak Pulse :
600W
Peak Pulse Current :
11.7A