BZT03C91-TAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZT03C91-TAP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-57, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 75VWM 126VC SOD57
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Reverse Standoff Voltage :
75V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.4A
Power Dissipation :
1.3W
Peak Pulse Current :
2.4A
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Peak Pulse Power :
600W
Clamping Voltage :
126V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Composition :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
126V
Voltage - Breakdown (Min) :
85V
Number of Unidirectional Channels :
1
ESD Protection :
No
Max Power Dissipation :
1.3W
Min Operating Temperature :
-65°C
Zener Voltage :
91V
Test Current :
5mA
Supplier Device Package :
SOD-57
Impedance :
200Ohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
SOD-57, Axial
Voltage Tolerance :
6%