BZT03C82-TAP
Mfr.Part #
BZT03C82-TAP
Package / Case
SOD-57, Axial
Description
TVS DIODE 68VWM 114VC SOD57
Impedance :
100Ohm
Max Reverse Leakage Current :
1μA
ESD Protection :
No
Power Line Protection :
No
Radiation Hardening :
Test Current :
10mA
Package / Case :
SOD-57, Axial
Power Dissipation :
1.3W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
68V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Zener
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
114V
Peak Pulse Current :
2.6A
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.6A
Number of Unidirectional Channels :
1
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1.3W
Voltage Tolerance :
6%
Supplier Device Package :
SOD-57
Min Operating Temperature :
-65°C
Reverse Standoff Voltage :
68V
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
77V
Type :
Zener
Zener Voltage :
82V
Silver, Tin
Power - Peak Pulse :
600W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
175°C
Clamping Voltage :
114V
Peak Pulse Power :
600W