BZT03C6V2-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZT03C6V2-TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SOD-57, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 5.1VWM 9.3VC SOD57
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Contact Plating :
Silver, Tin
Impedance :
2Ohm
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
9.3V
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
34A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5.1V
Voltage - Breakdown (Min) :
5.8V
Max Power Dissipation :
1.3W
Package / Case :
SOD-57, Axial
Clamping Voltage :
9.3V
Composition :
Zener
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Unidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
5.1V
Height :
3.6mm
Peak Pulse Power :
600W
ESD Protection :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Pulse Current :
34A
Max Reverse Leakage Current :
1.5mA
Width :
3.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
4.2mm
Number of Pins :
2
Power Dissipation :
1.3W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Through Hole
Test Current :
100mA
Voltage Tolerance :
6%
Mounting Type :
Through Hole
Zener Voltage :
6.2V
Unidirectional Channels :
1
Max Operating Temperature :
175°C
Supplier Device Package :
SOD-57
Published :
Element Configuration :
Single
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
600W