BZS55B6V8 RAG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZS55B6V8 RAG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 500MW 1206
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
500 mW
Impedance (Max) (Zzt) :
8 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Product Status :
Obsolete
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 3 V
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 10 mA
Series :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8 V
Miscellaneous
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Datasheets
BZS55B6V8 RAG
±2% 100 nA @ 3 V -55°C ~ 150°C (TJ) 1206 (3216 Metric)
BZS55B6V8 RAG Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 100 nA @ 3 V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.8 V during operation.Zener single diode reaches 1.5 V @ 10 mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZS55B6V8 RAG Features
reverse leakage current of 100 nA @ 3 V
100 nA @ 3 V is the maximum voltage (Tol)