BZS55B3V6 RAG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZS55B3V6 RAG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 500MW 1206
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Tool Type :
Combination, Ratcheting
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2 µA @ 1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
85 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 10 mA
Weight :
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
6.50 (165.1mm)
Tolerance :
±2%
End - Size :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power - Max :
500 mW
Series :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Features :
Angled 15°, Reversible
Supplier Device Package :
Product Status :
Obsolete
Datasheets
BZS55B3V6 RAG
±2% 2 µA @ 1 V -55°C ~ 150°C (TJ) 1206 (3216 Metric)
BZS55B3V6 RAG Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 2 µA @ 1 V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6 V.For operation, diode reaches 1.5 V @ 10 mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZS55B3V6 RAG Features
reverse leakage current of 2 µA @ 1 V
2 µA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)