BZS55B33 RXG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZS55B33 RXG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 33V 500MW 1206
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
500mW
Number of Elements :
1
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Terminal Position :
Dual
Power Dissipation-Max :
0.5W
Impedance-Max :
80Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 10mA
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Voltage Tol-Max :
2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
WRAP AROUND
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
26 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
33V
JESD-30 Code :
R-PDSO-R2
Polarity :
Unidirectional
Surface Mount :
yes
Configuration :
Single
Reference Voltage :
33V
Working Test Current :
5mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
BZS55B33 RXG
ZENER DIODE 80Ohm ±2% 100nA @ 24V -55°C~150°C TJ 2 Terminations 1206 (3216 Metric)
BZS55B33 RXG Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100nA @ 24V.A voltage of 2% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 33V volts.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 10mA V.
BZS55B33 RXG Features
reverse leakage current of 100nA @ 24V
100nA @ 24V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA