BZG05C91-M3-08
Mfr.Part #
BZG05C91-M3-08
Description
DIODE ZENER 91V 1.25W DO214AC
Operating Temperature :
150°C TJ
Series :
BZG05C-M
Tolerance :
±6.04%
Impedance-Max :
250Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
91V
Power - Max :
1.25W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 68V
Datasheets
BZG05C91-M3-08
Vishay BZG05C91-M3-08
250Ohms ±6.04% 500nA @ 68V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG05C91-M3-08 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 68V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 91V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
BZG05C91-M3-08 Features
reverse leakage current of 500nA @ 68V
500nA @ 68V is the maximum voltage (Tol)