BZG05C8V2-E3-TR3
Mfr.Part #
BZG05C8V2-E3-TR3
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.25W DO214AC
Impedance :
5Ohm
Test Current :
25mA
Zener Voltage :
8.2V
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
1.25W
HTS Code :
Contact Plating :
Tin
Max Reverse Leakage Current :
1μA
High Reliability
Number of Pins :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 6.2V
Voltage Tol-Max :
6.1%
Impedance-Max :
5Ohm
Reference Voltage :
8.2V
Datasheets
BZG05C8V2-E3-TR3
Vishay BZG05C8V2-E3-TR3
ZENER DIODE 5Ohm ±5% 8.2V 1μA @ 6.2V 150°C 1.25W 2 Terminations DO-214AC, SMA
BZG05C8V2-E3-TR3 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 6.2V.A voltage of 6.1% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
BZG05C8V2-E3-TR3 Features
reverse leakage current of 1μA @ 6.2V
1μA @ 6.2V is the maximum voltage (Tol)