BZG05C82-HE3-TR
Mfr.Part #
BZG05C82-HE3-TR
Description
DIODE ZENER 82V 1.25W DO214AC
Impedance :
200Ohm
Reference Voltage :
82V
EAR99
Working Test Current :
2.7mA
Operating Temperature :
150°C
Published :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
82V
Max Power Dissipation :
1.25W
Zener Voltage :
82V
Voltage Tol-Max :
6.1%
Surface Mount
Terminal Finish :
MATTE TIN
Impedance-Max :
200Ohm
Series :
Automotive, AEC-Q101
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
C BEND
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 62V
Datasheets
BZG05C82-HE3-TR
Vishay BZG05C82-HE3-TR
ZENER DIODE 200Ohm ±5% 82V 500nA @ 62V 150°C 1.25W 2 Terminations DO-214AC, SMA
BZG05C82-HE3-TR Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 500nA @ 62V.Voltage (Tol) 6.1% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 2.7mA working test voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
BZG05C82-HE3-TR Features
reverse leakage current of 500nA @ 62V
500nA @ 62V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 2.7mA
minimal dynamic impedance is 2.7mA