BZG05C82-E3-TR3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZG05C82-E3-TR3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 82V 1.25W DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
6.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
High Reliability
Reference Voltage :
82V
Diode Element Material :
SILICON
Test Current :
2.7mA
Impedance :
200Ohm
Contact Plating :
Tin
HTS Code :
Polarity :
Unidirectional
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Form :
C BEND
Number of Elements :
1
Impedance-Max :
200Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Number of Pins :
2
Max Power Dissipation :
1.25W
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
500nA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Configuration :
Single
Published :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 62V
Zener Voltage :
82V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
150°C
Datasheets
BZG05C82-E3-TR3
Vishay BZG05C82-E3-TR3
ZENER DIODE 200Ohm ±5% 82V 500nA @ 62V 150°C 1.25W 2 Terminations DO-214AC, SMA
BZG05C82-E3-TR3 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 62V is required.6.1% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
BZG05C82-E3-TR3 Features
reverse leakage current of 500nA @ 62V
500nA @ 62V is the maximum voltage (Tol)