BZG05C75-HE3-TR
Mfr.Part #
BZG05C75-HE3-TR
Description
DIODE ZENER 75V 1250MW DO214AC
Diodes - Zener - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
Impedance-Max :
135Ohm
Terminal Position :
Dual
Tolerance :
±5%
Polarity :
Unidirectional
Zener Voltage :
75V
Max Power Dissipation :
1.25W
Configuration :
Single
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
MATTE TIN
Working Test Current :
4mA
Operating Temperature :
150°C
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Form :
C BEND
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 56V
Impedance :
135Ohm
Power - Max :
1250mW
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
High Reliability
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Voltage Tol-Max :
6.04%
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Number of Terminations :
2
Series :
Automotive, AEC-Q101
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Voltage :
75V
HTS Code :
Datasheets
BZG05C75-HE3-TR
Vishay BZG05C75-HE3-TR
ZENER DIODE 135Ohm ±5% 75V 500nA @ 56V 150°C 1.25W 2 Terminations DO-214AC, SMA
BZG05C75-HE3-TR Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 56V is required.6.04% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 4mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
BZG05C75-HE3-TR Features
reverse leakage current of 500nA @ 56V
500nA @ 56V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 4mA
minimal dynamic impedance is 4mA