BZG05C75-E3-TR3
Mfr.Part #
BZG05C75-E3-TR3
Description
DIODE ZENER 75V 1.25W DO214AC
ROHS3 Compliant
Zener Voltage :
75V
Voltage Tol-Max :
6.04%
Test Current :
4mA
Mount :
Surface Mount
Impedance :
135Ohm
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Max Power Dissipation :
1.25W
Polarity :
Unidirectional
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Additional Feature :
High Reliability
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Voltage :
75V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 56V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Impedance-Max :
135Ohm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Plating :
Tin
Published :
Terminal Form :
C BEND
Configuration :
Single
Datasheets
BZG05C75-E3-TR3
Vishay BZG05C75-E3-TR3
ZENER DIODE 135Ohm ±5% 75V 500nA @ 56V 150°C 1.25W 2 Terminations DO-214AC, SMA
BZG05C75-E3-TR3 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 56V.A voltage of 6.04% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 500nA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
BZG05C75-E3-TR3 Features
reverse leakage current of 500nA @ 56V
500nA @ 56V is the maximum voltage (Tol)