BZG05C68-HE3-TR
Mfr.Part #
BZG05C68-HE3-TR
Description
DIODE ZENER 68V 1.25W DO214AC
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 51V
Reference Voltage :
68V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Polarity :
Unidirectional
Impedance :
130Ohm
1 (Unlimited)
Terminal Form :
C BEND
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage Tol-Max :
5.88%
Published :
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Max Power Dissipation :
1.25W
Impedance-Max :
130Ohm
Additional Feature :
High Reliability
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Zener Voltage :
68V
Working Test Current :
4mA