BZG05C5V1-HM3-08
Mfr.Part #
BZG05C5V1-HM3-08
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214AC
Tolerance :
±5.88%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Impedance-Max :
10Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
150°C TJ
Published :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Power - Max :
1.25W