BZG05C56-E3-TR3
Mfr.Part #
BZG05C56-E3-TR3
Description
DIODE ZENER 56V 1.25W DO214AC
Diodes - Zener - Single
Terminal Form :
C BEND
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
HTS Code :
Mount :
ROHS3 Compliant
Test Current :
4mA
Diode Type :
ZENER DIODE
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Zener Voltage :
56V
Operating Temperature :
150°C
Impedance :
120Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Contact Plating :
Tin
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 43V
Additional Feature :
High Reliability
Reference Voltage :
56V
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
1.25W
Impedance-Max :
120Ohm
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Tol-Max :
7.14%
Datasheets
BZG05C56-E3-TR3
Vishay BZG05C56-E3-TR3
ZENER DIODE 120Ohm ±5% 56V 500nA @ 43V 150°C 1.25W 2 Terminations DO-214AC, SMA
BZG05C56-E3-TR3 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 43V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 7.14%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
BZG05C56-E3-TR3 Features
reverse leakage current of 500nA @ 43V
500nA @ 43V is the maximum voltage (Tol)