BZG05C51-M3-08
Mfr.Part #
BZG05C51-M3-08
Description
DIODE ZENER 51V 1.25W DO214AC
Diodes - Zener - Single
Series :
BZG05C-M
Operating Temperature :
150°C TJ
Factory Lead Time :
13 Weeks
Impedance-Max :
115Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 39V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
ROHS3 Compliant
Power - Max :
1.25W
Tolerance :
±5.88%
Datasheets
BZG05C51-M3-08
Vishay BZG05C51-M3-08
115Ohms ±5.88% 500nA @ 39V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG05C51-M3-08 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 500nA @ 39V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 51V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZG05C51-M3-08 Features
reverse leakage current of 500nA @ 39V
500nA @ 39V is the maximum voltage (Tol)