BZG05C51-E3-TR3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZG05C51-E3-TR3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 51V 1.25W DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reference Voltage :
51V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Tin
Impedance :
115Ohm
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Terminal Form :
C BEND
Published :
Voltage Tol-Max :
5.88%
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Tolerance :
±5%
Number of Pins :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Impedance-Max :
115Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
20 Weeks
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Zener Voltage :
51V
Test Current :
4mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 39V
Polarity :
Unidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
High Reliability
Max Power Dissipation :
1.25W
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
ZENER DIODE
Datasheets
BZG05C51-E3-TR3
Vishay BZG05C51-E3-TR3
ZENER DIODE 115Ohm ±5% 51V 500nA @ 39V 150°C 1.25W 2 Terminations DO-214AC, SMA
BZG05C51-E3-TR3 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 39V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5.88%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
BZG05C51-E3-TR3 Features
reverse leakage current of 500nA @ 39V
500nA @ 39V is the maximum voltage (Tol)