BZG05C3V3TR
Mfr.Part #
BZG05C3V3TR
Description
DIODE ZENER 3.3V 1.25W DO214AC
Diodes - Zener - Single
Reference Voltage :
3.3V
Impedance-Max :
20Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Form :
C BEND
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Zener Voltage :
3.3V
Tolerance :
±6%
Voltage Tol-Max :
6.06%
Number of Terminations :
2
Pin Count :
2
Base Part Number :
BZG05C3V3
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
1.25W
Lead Free :
Lead Free
Diode Type :
ZENER DIODE
HTS Code :
Peak Reverse Current :
40A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
Voltage Tolerance :
6%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Max Operating Temperature :
150°C
Polarity :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Terminal Position :
Dual
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 1V
Power Dissipation :
1.25W
Working Voltage :
3.3V
Max Reverse Leakage Current :
40μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Test Current :
80mA
Breakdown Voltage :
3.3V
Radiation Hardening :
No
Forward Voltage :
1.2V
Contact Plating :
Tin
Published :
Impedance :
20Ohm
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
BZG05C3V3TR
Vishay BZG05C3V3TR
ZENER DIODE 20Ohm ±6% 3.3V 40μA @ 1V 1.25W 2 Terminations DO-214AC, SMA
BZG05C3V3TR Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 40μA @ 1V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 40μA is the maximum.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device should function properly at a peak reverse voltage of 40A.
BZG05C3V3TR Features
reverse leakage current of 40μA @ 1V
40μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)