BZG05C39-M3-18
Mfr.Part #
BZG05C39-M3-18
Description
DIODE ZENER 39V 1.25W DO214AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 30V
Power - Max :
1.25W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
39V
Tolerance :
±5.13%
Operating Temperature :
150°C TJ
Series :
BZG05C-M
Impedance-Max :
50Ohms
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Supplier Device Package :
Datasheets
BZG05C39-M3-18
Vishay BZG05C39-M3-18
50Ohms ±5.13% 500nA @ 30V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG05C39-M3-18 Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 30V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZG05C39-M3-18 Features
reverse leakage current of 500nA @ 30V
500nA @ 30V is the maximum voltage (Tol)