BZG05C36-E3-TR3
Mfr.Part #
BZG05C36-E3-TR3
Description
DIODE ZENER 36V 1.25W DO214AC
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tol-Max :
5.56%
Diode Element Material :
SILICON
Impedance-Max :
40Ohm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
C BEND
Mounting Type :
Surface Mount
Zener Voltage :
36V
Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 27V
Reference Voltage :
36V
Max Power Dissipation :
1.25W
Polarity :
Unidirectional
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
2
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Published :
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Impedance :
40Ohm
Test Current :
8mA
Datasheets
BZG05C36-E3-TR3
Vishay BZG05C36-E3-TR3
ZENER DIODE 40Ohm ±5% 36V 500nA @ 27V 150°C 1.25W 2 Terminations DO-214AC, SMA
BZG05C36-E3-TR3 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 27V is required.5.56% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
BZG05C36-E3-TR3 Features
reverse leakage current of 500nA @ 27V
500nA @ 27V is the maximum voltage (Tol)