BZG05C20-E3-TR3
Mfr.Part #
BZG05C20-E3-TR3
Description
DIODE ZENER 20V 1.25W DO214AC
Diodes - Zener - Single
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Additional Feature :
High Reliability
Configuration :
Single
Zener Voltage :
20V
Impedance-Max :
24Ohm
Terminal Form :
C BEND
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
150°C
HTS Code :
Test Current :
10mA
Contact Plating :
Tin
Reference Voltage :
20V
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tol-Max :
6%
Impedance :
24Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 15V
Terminal Position :
Dual
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Diode Type :
ZENER DIODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Max Power Dissipation :
1.25W
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Datasheets
BZG05C20-E3-TR3
Vishay BZG05C20-E3-TR3
ZENER DIODE 24Ohm ±5% 20V 500nA @ 15V 150°C 1.25W 2 Terminations DO-214AC, SMA
BZG05C20-E3-TR3 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 15V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 6% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 500nA.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZG05C20-E3-TR3 Features
reverse leakage current of 500nA @ 15V
500nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)