BZG05B8V2-HE3-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZG05B8V2-HE3-TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.25W DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Operating Temperature :
150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
1.25W
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±1.95%
Impedance-Max :
5Ohms
Supplier Device Package :
DO-214AC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 6.2V
Datasheets
BZG05B8V2-HE3-TR
5Ohms ±1.95% 1μA @ 6.2V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG05B8V2-HE3-TR Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 6.2V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 8.2V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
BZG05B8V2-HE3-TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 6.2V
1μA @ 6.2V is the maximum voltage (Tol)