BZG05B5V6-HE3-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZG05B5V6-HE3-TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 5.6V 1.25W DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
1.25W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Tolerance :
±1.96%
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
DO-214AC
Series :
Automotive, AEC-Q101
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance-Max :
7Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
150°C TJ
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Datasheets
BZG05B5V6-HE3-TR
7Ohms ±1.96% 1μA @ 2V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG05B5V6-HE3-TR Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 2V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
BZG05B5V6-HE3-TR Features
reverse leakage current of 1μA @ 2V
1μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)