BZG05B5V1-HE3-TR3
Mfr.Part #
BZG05B5V1-HE3-TR3
Description
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 1.5V
Operating Temperature :
150°C TJ
Tolerance :
±1.96%
Impedance-Max :
10Ohms
Power - Max :
1.25W
Supplier Device Package :
DO-214AC
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.1V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Datasheets
BZG05B5V1-HE3-TR3
10Ohms ±1.96% 1μA @ 1.5V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG05B5V1-HE3-TR3 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 1.5V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.1V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZG05B5V1-HE3-TR3 Features
reverse leakage current of 1μA @ 1.5V
1μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)