BZG05B56-HE3-TR
Mfr.Part #
BZG05B56-HE3-TR
Description
DIODE ZENER 56V 1.25W DO214AC
Tolerance :
±2%
Impedance-Max :
120Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 43V
Operating Temperature :
150°C TJ
Supplier Device Package :
DO-214AC
Series :
Automotive, AEC-Q101
Power - Max :
1.25W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
56V
DO-214AC, SMA
Datasheets
BZG05B56-HE3-TR
120Ohms ±2% 500nA @ 43V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG05B56-HE3-TR Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 43V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
BZG05B56-HE3-TR Features
reverse leakage current of 500nA @ 43V
500nA @ 43V is the maximum voltage (Tol)