BZG05B3V6-E3-TR
Mfr.Part #
BZG05B3V6-E3-TR
Description
DIODE ZENER 3.6V 1.25W DO214AC
Operating Temperature :
150°C TJ
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
1.25W
DO-214AC, SMA
Supplier Device Package :
DO-214AC
Impedance-Max :
20Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±1.94%
Datasheets
BZG05B3V6-E3-TR
20Ohms ±1.94% 20μA @ 1V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG05B3V6-E3-TR3 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 20μA @ 1V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
BZG05B3V6-E3-TR3 Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)