BZG05B22-HE3-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZG05B22-HE3-TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 22V 1.25W DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Power - Max :
1.25W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
150°C TJ
Series :
Automotive, AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
22V
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance-Max :
25Ohms
Supplier Device Package :
DO-214AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 16V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Datasheets
BZG05B22-HE3-TR
25Ohms ±2% 500nA @ 16V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG05B22-HE3-TR3 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 16V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 22V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
BZG05B22-HE3-TR3 Features
reverse leakage current of 500nA @ 16V
500nA @ 16V is the maximum voltage (Tol)