BZG05B18-HE3-TR3
Mfr.Part #
BZG05B18-HE3-TR3
Description
DIODE ZENER 18V 1.25W DO214AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
150°C TJ
Power - Max :
1.25W
Impedance-Max :
20Ohms
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 13V
Tolerance :
±2%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18V
Supplier Device Package :
DO-214AC
Datasheets
BZG05B18-HE3-TR3
20Ohms ±2% 500nA @ 13V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG05B18-HE3-TR3 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 500nA @ 13V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 18V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
BZG05B18-HE3-TR3 Features
reverse leakage current of 500nA @ 13V
500nA @ 13V is the maximum voltage (Tol)