BZG05B18-HE3-TR
Mfr.Part #
BZG05B18-HE3-TR
Description
DIODE ZENER 18V 1.25W DO214AC
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-214AC
Operating Temperature :
150°C TJ
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
18V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
1.25W
Tolerance :
±2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 13V
Impedance-Max :
20Ohms
Series :
Automotive, AEC-Q101
Datasheets
BZG05B18-HE3-TR
20Ohms ±2% 500nA @ 13V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG05B18-HE3-TR Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 13V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 18V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
BZG05B18-HE3-TR Features
reverse leakage current of 500nA @ 13V
500nA @ 13V is the maximum voltage (Tol)