BZG03C24-M3-18
Mfr.Part #
BZG03C24-M3-18
Description
DIODE ZENER 24V 1.25W DO214AC
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
24V
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
BZG03C-M
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 18V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 500mA
Tolerance :
±5.83%
Operating Temperature :
150°C TJ
Impedance-Max :
15Ohms
Power - Max :
1.25W
Datasheets
BZG03C24-M3-18
Vishay BZG03C24-M3-18
15Ohms ±5.83% 1μA @ 18V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG03C24-M3-18 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 18V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 24V during operation.1.2V @ 500mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZG03C24-M3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 18V
1μA @ 18V is the maximum voltage (Tol)