BZG03C10TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZG03C10TR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 1.25W DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
BZG03C10
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Breakdown Voltage :
10.6V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
MATTE TIN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Number of Pins :
2
Width :
5.5mm
Terminal Position :
Dual
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
ZENER DIODE
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 500mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 7.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±6%
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Power - Max :
1.25W
Impedance-Max :
4Ohm
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
C BEND
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
BZG03C10TR
Vishay BZG03C10TR
ZENER DIODE 4Ohm ±6% 10μA @ 7.5V 2 Terminations DO-214AC, SMA
BZG03C10TR Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 10μA @ 7.5V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 10V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 500mA must be supplied.
BZG03C10TR Features
reverse leakage current of 10μA @ 7.5V
10μA @ 7.5V is the maximum voltage (Tol)