BZG03C100TR3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZG03C100TR3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 100V 1.25W DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Power - Max :
1.25W
Reference Voltage :
100V
Number of Pins :
2
Voltage Tolerance :
6%
Contact Plating :
Tin
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 75V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Impedance-Max :
200Ohm
Terminal Position :
Dual
Zener Voltage :
100V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 500mA
ECCN Code :
EAR99
Published :
Mount :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Element Configuration :
Single
Impedance :
200Ohm
Additional Feature :
High Reliability
Test Current :
5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
Power Dissipation :
3W
ESD Protection :
No
Series :
Automotive, AEC-Q101
REACH SVHC :
Unknown
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C
JESD-609 Code :
e3
Diode Type :
ZENER DIODE
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
3W
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tol-Max :
3.09%
Datasheets
BZG03C100TR3
Vishay BZG03C100TR3
ZENER DIODE 200Ohm 100V 1μA @ 75V -65°C~150°C 3W 2 Terminations DO-214AC, SMA
BZG03C100TR3 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 1μA @ 75V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 3.09%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 500mA is supplied.
BZG03C100TR3 Features
reverse leakage current of 1μA @ 75V
1μA @ 75V is the maximum voltage (Tol)