BZG03B160TR3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZG03B160TR3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 160V 1.25W DO214AC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
160V
Impedance-Max :
350Ohms
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Max :
1.25W
Supplier Device Package :
DO-214AC
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 500mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
150°C TJ
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 120V
Datasheets
BZG03B160TR3
350Ohms ±2% 1μA @ 120V 150°C TJ DO-214AC, SMA
BZG03B160TR3 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 120V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 160V during operation.1.2V @ 500mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
BZG03B160TR3 Features
reverse leakage current of 1μA @ 120V
1μA @ 120V is the maximum voltage (Tol)