BZD27C8V2P-M3-18
Mfr.Part #
BZD27C8V2P-M3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Description
DIODE ZENER 8.2V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Reference Voltage :
8.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 3V
Halogen Free :
Halogen Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Working Test Current :
100mA
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
8.2V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
2Ohm
Zener Voltage :
8.2V
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Power Dissipation :
800mW
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27C-M
Weight :
15mg
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Impedance-Max :
2Ohm
Package / Case :
DO-219AB
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tol-Max :
5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
BZD27C8V2P-M3-18
Vishay BZD27C8V2P-M3-18
ZENER DIODE 2Ohm 8.2V 10μA @ 3V -65°C~175°C 800mW DO-219AB
BZD27C8V2P-M3-18 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 10μA @ 3V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).Setting the working test voltage to 100mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
BZD27C8V2P-M3-18 Features
reverse leakage current of 10μA @ 3V
10μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 100mA
minimal dynamic impedance is 100mA