BZD27C75P-E3-18
Mfr.Part #
BZD27C75P-E3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Description
DIODE ZENER 75V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Form :
Flat
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27C
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Impedance-Max :
100Ohm
Zener Voltage :
75V
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
100Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Factory Lead Time :
11 Weeks
Diode Type :
ZENER DIODE
Lead Free :
Lead Free
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
HTS Code :
Reference Voltage :
75V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-219AB
Working Test Current :
10mA
Breakdown Voltage :
75V
Terminal Position :
Dual
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 56V
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pin Count :
2
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tol-Max :
6.04%
Weight :
15mg
Published :
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Datasheets
BZD27C75P-E3-18
Vishay BZD27C75P-E3-18
ZENER DIODE 100Ohm 75V 1μA @ 56V -65°C~175°C 800mW 2 Terminations DO-219AB
BZD27C75P-E3-18 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 1μA @ 56V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (6.04%).Working test voltage should be set to 10mA for this device to operate.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD27C75P-E3-18 Features
reverse leakage current of 1μA @ 56V
1μA @ 56V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA