BZD27C6V8P RTG
Mfr.Part #
BZD27C6V8P RTG
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-219AB
Description
DIODE ZENER 6.8V 1W SUB SMA
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Impedance-Max :
3Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8V
Power - Max :
1W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 3V
Supplier Device Package :
Sub SMA
Package / Case :
DO-219AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±5.88%
Datasheets
BZD27C6V8P RTG
Taiwan Semiconductor BZD27C6V8P RTG
3Ohms ±5.88% 10μA @ 3V -55°C~175°C TJ DO-219AB
BZD27C6V8P RTG Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 10μA @ 3V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 6.8V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
BZD27C6V8P RTG Features
reverse leakage current of 10μA @ 3V
10μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)