BZD27C6V2P-M3-08
Mfr.Part #
BZD27C6V2P-M3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Description
DIODE ZENER 6.2V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Package / Case :
DO-219AB
Halogen Free :
Halogen Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power - Max :
800mW
Mount :
Surface Mount
Impedance :
3Ohm
Supplier Device Package :
DO-219AB (SMF)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
15mg
Published :
Impedance-Max :
3Ohms
Max Power Dissipation :
800mW
Zener Voltage :
6.2V
Breakdown Voltage :
6.2V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C