BZD27C6V2P-HE3-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BZD27C6V2P-HE3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 6.2V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Position :
Dual
Polarity :
Unidirectional
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Form :
Flat
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Weight :
15mg
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance :
3Ohm
JESD-609 Code :
e3
Breakdown Voltage :
6.2V
Impedance-Max :
3Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Working Test Current :
100mA
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27C
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
2
Configuration :
Single
Zener Voltage :
6.2V
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Package / Case :
DO-219AB
Voltage Tol-Max :
6.45%
Max Power Dissipation :
800mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Diode Type :
ZENER DIODE
Reference Voltage :
6.2V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Datasheets
BZD27C6V2P-HE3-18
Vishay BZD27C6V2P-HE3-18
ZENER DIODE 3Ohm 6.2V 5μA @ 2V -65°C~175°C 800mW 2 Terminations DO-219AB
BZD27C6V2P-HE3-18 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 2V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (6.45%).Working test voltage should be set to 100mA for this device to operate.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
BZD27C6V2P-HE3-18 Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 100mA
minimal dynamic impedance is 100mA