BZD27C62P-M-08
Mfr.Part #
BZD27C62P-M-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-219AB
Description
DIODE ZENER 62V 800MW DO219AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
1 (Unlimited)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
ZENER DIODE
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Reference Voltage :
62V
Voltage Tolerance :
6%
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
800mW
Impedance-Max :
80Ohm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 47V
Terminal Form :
Flat
Impedance :
80Ohm
Pin Count :
2
Package / Case :
DO-219AB
Number of Pins :
2
Series :
Automotive, AEC-Q101, BZD27C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Number of Terminations :
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Working Test Current :
10mA