BZD27C51PW
Mfr.Part #
BZD27C51PW
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
SOD-123W
Description
DIODE ZENER 51V 1W SOD123W
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 39V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
51V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Polarity :
Unidirectional
Working Test Current :
10mA
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Terminal Form :
Flat
Terminal Position :
Dual
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 200mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Power - Max :
1W
Reference Voltage :
51V
Power Dissipation-Max :
1W
Voltage Tol-Max :
5%
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Impedance-Max :
60Ohm
Package / Case :
SOD-123W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Type :
ZENER DIODE
Datasheets
BZD27C51PW
Taiwan Semiconductor BZD27C51PW
ZENER DIODE 60Ohm ±5% 1μA @ 39V -55°C~175°C TJ 2 Terminations SOD-123W
BZD27C51PW Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 39V.A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 51V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 10mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1V @ 200mA must be supplied.
BZD27C51PW Features
reverse leakage current of 1μA @ 39V
1μA @ 39V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 10mA
minimal dynamic impedance is 10mA